صفحـه اصـلی arrow 7 - 2 سال هنر arrow روند آموزش کلاسهای هنری(سفال - نقاشی)
خدمات آرمان کودک
مدرسین زبان انگلیسی
مدرسین سفالگری
مدرسین نقاشی
مدرسین خلاقیت
CD - VCD واحدهای کاری
کارگاه های آموزشی
تهیه ماهنامه تخصصی
جشن و جشنواره زبانی
پشتیبانی آموزش زبان
خواندنی ها
فصلنامه
مقالات
حقوق کودک
بخش کودک
7 - 3 سال زبان
7 سال به بالا زبان
7 - 2 سال هنر
کوچولویی مدرسین
خلاقانه
دیدنی ها
نمایشگاه سفال
نمایشگاه نقاشی
معرفی
مهدهای کودک تهران
موسسات
افراد
استخدام در آرمان کودک
شرایط و روند استخدام
Advertisement
روند آموزش کلاسهای هنری(سفال - نقاشی)

هدف از برگزاری کلاس های هنری (سفال - نقاشی) در موسسه آرمان کودک، تقویت رشد بصری ذهن کودک، مهارت در ثبت ذهنیت کودک و بالا بردن خلاقیت بالقوه ی اوست. معلم با انگیزه و انرژی لازم وارد کلاس شده و بعد از مقدمات اولیه که شامل فعالیت های فیزیکی و آماده سازی ذهنی می باشد به طرح داستانی می پردازد. استفاده از عروسک های نمایشی برای ارتباط موفق با کودک و ایجاد انگیزه برای انجام آموزش های هنری بسیار موثر است. عروسک گاه به کمک معلم می آید و به بیان داستان کمک می کند. طرح داستان برای یک سوژه ی هنری باید از هر نظر مناسب باشد:

- به طور کاملاً مستقیم ایجاد الگو نکند (معلم هیچگاه به طور مستقیم فرم اصلی را برای کودک نمی کشد یا نمی سازد.)

- باید نو و خلاقانه باشد (گاه سوژه به طور زنده در کلاس آماده می شود گاه از عکس استفاده می شود، گاه از صدا و یا حرکت سوژه ی مورد نظر استفاده می شود و ...)

این خلاقیت می تواند در نوع استفاده از ابزار - متریال و یا حتی فضای کلاس باشد.

- کودک در این کلاس آموزش می بیند که تصور کند.

معلم گاه از او می خواهد که چشم هایش را بسته و به توضیحات گوش دهد و یا حتی لمسش کند و یا به صورت تخیلی با انگشت سوژه را در فضا ترسیم کند.

بازی های مختلفی که به همین منظور (برای تقویت مهارت و تخیل کودک) در نظر گرفته شده اند نیز اجرا می شود: (رجوع کنید به انواع بازی های طراحی شده در سایت آرمان کودک)

اکنون کودک آمادۀ تجربه است. با گل می سازد یا با رنگ نقاشی می کشد. گاه معلم برای ایجاد هیجان در کلاس و یا ایجاد شور و نشاط از کودکان می خواهد تا ورزش کنند. این حرکات ملایم و شاد در جهت آموزش سوژه نیز می تواند استفاده شود. به طور مثال : برای درک بهتر قورباغه صدا و حرکت قورباغه توسط بچه ها اجرا می شود.

در حین کار معلم روند کار هنری را زیر نظر دارد و سعی می کند در هر اثر هنری نکاتی مثبت را جستجو کند. کودکان از آثار یکدیگر بازدید کرده و متوجه غیر رقابتی بودن فعالیت می شوند و با پایان کلاس لحظاتی سرشار از نشاط  و شور هنری در خود احساس کرده، مشتاقانه به سوژه و طرح داستان بعدی فکر می کند. معلم نیز می تواند با ابجاد سوال، انگیزه را برای جلسه ی بعد در کودک ایجاد نماید. کودک می تواند نتیجه ی کار هنری خود را در نمایشگاه های کلاسی د کنار مادر و پدر خود ببیند. کاربردی بودن فعالیت هنری ممکن است منجر به افزایش انگیزه شود.

 

از جمله فعالیت های فوق برنامه ای که در کلاسهای تخصصی هنری آرمان کودک برگزار می شود:

- جعبه جادویی بازی است که با هدف بالابردن درک حجمی کودکان و آموزش تنالیته های رنگی به صورت یک بازی گروهی برگزار می شود.

- کار با گچ (مجسمه سازی با گچ) که برای اولین بار برای کودکان زیر 7 سال ارائه می شود. که در این نوع مجسمه سازی، کودک تجربه جدیدی از مجسمه سازی خواهد داشت(متریالی که با سرعت حالت می گیرد و امکانات مناسبی برای یک اثر هنری دارد)

- تویستر که بازی حرکتی با نشاطی برای تحرک و فعال کردن قوه ی تفکیک رنگ کودکان است.

- پلکسی یک نوع نقاشی و تکنیک جدید که کودک تجربه نقاشی بر روی یک سطح شفاف را دارا می شود.

- بازی نور و سایه با هدف بازی با فرم اشکال در ابعاد بزرگ، آشنایی با انواع بافت ها، استفاده از بازی های سایه روی دیوار برای درک بهتر خط و فرم.

همچنین فعالیتهای فوق برنامه ی مدرسین هنری شامل به کارگیری تکنیک های متنوع هنری است که در جلسات T.T.C موسسه مطرح و آموزش داده می شود.

به عنوان مثال: استفاده ی متفاوت از کاغذ، به صورت مربع، دایره، شکل های غیر اورگانیک و ... تکنیک اسکراچ برد، کولاژ، نقاشی روی بوم، مجسمه سازی انتزاعی و ...  

 
01.jpg

شرایط معرفی شما

تبلیغات
sesib.jpg 

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه فرهنگی آرمان کودک میباشد .

سال 1390